T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KAYSERİ HAVALİMANI

​​​​​​

Engelli Yolcu Kolaylıkları


Engelli Yolcu Kolaylıkları


İç ve dış hatlar terminal binasındaki görme engelli veya kısmi görüşe sahip yolcular için tehlike oluşturabilecek camlı yüzeylere kırmızı renkli film şeritler ve yapıştırmalı etiketlerle belirgin hale getirilmiştir

  

Havalimanımızdaki levhalar kolaylıkla okunabilecek şekilde tasarlanmış olup, uygun ebat ve karakter kullanılarak, Türkçe ve İngilizce   olarak hazırlanmıştır. Ayrıca yeterli düzeyde ışıklandırılmış, olup arkadan aydınlatmalı teçhiz edilmişlerdir. Levhalar bina girişlerinde, bekleme salonlarında, lavabolarda, engellilere ayrılmış park alanlarında vb. yerlerde yönlendirici niteliktedir.

  

Görme engelli vatandaşlarımız için iç ve dış   gelen, giden ve arındırılmış yolcu salonu girişlerine  4 adet görme engelli Braille alfabesi ile kabartmalı Havalimanımız kat planı bulunmaktadır.

  

Terminal binaların fiziki durumları dikkate alınarak engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için dinlenme noktaları ve bekleme koltukları ( Koltuk sayısının %5’ten az olmamak kaydıyla) oluşturulmuş  ve engelli işareti ile belirtilmiştir.

  

İç ve dış hatlar terminal binası check-in salonlarında tekerlekli sandalye ve kısa boylu insanlar için Check-in işlemlerinde yüksekliği 80 cm diz açıklığı 75 cm deriliği 49 cm olmak üzere  2 adet  check-in bankosu yaptırılmış ve uygun  yerlere konulmuştur.

  

Asansörün uygun yerlerine Görme Engelli Yolcular için  Braille alfabesi ile yazılı yönlendirme  yapılmış olup ayrıca  kat bilgilerini veren  sesli  sitem kurulmuştur.( Türkçe ve İngilizce)

  

İç ve dış hatlar terminal binası giden yolcu salonlarında yüksekliği 80cm diz açıklığı 75 cm derinliği 49 cm olmak üzere danışma ofislerine engelli yolculara hizmet için 2 adet özel danışma bankosu konulmuştur. Ayrıca danışma ofislerinde işaret dili bilen ve engelli vatandaşlarla iletişim kurabilen eğitim almış  danışma görevlisi bulunmaktadır.

  

Havalimanımız engelli otoparktan başlayarak  iç ve dış hatlar terminal binası gelen, giden ve arındırılmış salon çıkışlarına kadar görme engelli vatandaşlarımızın istediği yere rahatlıkla ulaşabileceği hissedilebilir zemin yürüyüş yolları tasarlanmıştır.

  

Dış hatlar gelen ve giden yolcu salonları Pasaport kabinleri arasında engelli yolcular için pasaport kontrol noktası  ve yönlendirme yapılmıştır.

  

Terminal binası giriş kapıları fotoselli kayar kapı özelliğine sahip olup açıldığında 2 koltuk değneği taşıyanlar bir yardımcı ile ilerleyebilir, ayrıca tekerlekli sandalye ve akülü araba ile ilerleyebilenler için  engelli geçiş imkanı sağlanmıştır.

  

Havalimanımız terminal binası iç hatlar gelen ve giden yolcu salonunda 2 adet dış hatlar gelen ve giden yolcu salonunda 2 adet olmak üzere 4 adet   standartlara uygun engelli WC mevcuttur. Ayrıca Wc içerisine acil buton tasarlanmış, Türkçe ve İngilizce yazı ile belirtilmiştir.

 


Havalimanımız iç ve dış hatlar terminal binaları ön kısmına 2 adet engelli yolcu indirme ve bindirme alanı oluşturulmuş olup diğer sürücülerin park etmemesi içinde levha ile belirlenmiştir.


 

 


Havalimanımız otoparkı ile iç ve dış hatlar terminal binası yolcu giriş ve çıkış kapıları arasında bulunan engelli yolcu rampası yeniden düzenlenmiştir. Engelli yolcuların başkasından yardım almadan  rahatlıkla gelip gidebileceği alan oluşturulmuştur.

  

Havalimanımız terminal binası ile otopark arasındaki transit yol üzerinden engelli yolcu geçişlerinde sürücülerin dikkatli olmaları amacıyla  uyarıcı Engelli Yolcu Geçiş Noktasıdır Dikkatli Olunuz  levhası konulmuştur.

  

Havalimanımız iç hatlar terminal binası gelen yolcu çıkışında bulunan engelli rampası tekerlekli sandalyeli engelli vatandaşların çok rahatlıkla ulaşılabilirliğini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca az görüş yeteneğine sahip yolcuların emniyeti için rampa kenarlarına uyarı niteliğinde kırmızı renkli boya ile belirgin hale getirilmiştir.

 


 


İç ve dış hatlar terminal binaları içerisine ve otopark alanında  110 cm yüksekliğinde 4 adet ankesörlü ve harici telefon konulmuştur. Ayrıca Havalimanımız da 24 saat  görev yapan önemli dahili telefon listesi oluşturulmuştur

 


 


Havalimanımızda Engelli Yolculara yönelik  Otopark  alanında araçlarını park edebilecek alanlar  oluşturulmuş olup Havalimanımıza ait ulaşabilecekleri telefon numaralarını belirten dahili ve Ankesörlü telefon montajı yapılmıştır. Diğer yolcuların park etmemesi için uyarı levhaları monte edilmiştir.

  

Otoparkta engelliler için ayrılan yere başka araçların park etmemesi için gerekli önlemler alınmış ve  park eden kişilere cezai işlem uygulanacağına dair levhalar konulmuştur.

 


 


Ayakta durmakta güçlük çeken yolcuların (örneğin check-in kontuar noktasında) destek alabileceği trabzanlar oluşturulmuştur.

  

Havalimanımız da taksi hizmeti veren araçlarda  tekerlekli sandalye kullanıcıları için yardımsız iniş-biniş imkânı sağlayan rampa oluşturulmuştur.

  

Havalimanımızda Görme Engelli yolcuların rehber Köpekleri için İç ve Dış Hatlar  gidiş terminal binaları girişlerinde  (100*93 cm ) ebatlarında 2 adet  kapalı  köpek  kulübesi mevcuttur.

 


 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü