T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
KAYSERİ HAVALİMANI

​​​​​​

Yolcu Bilgilendirme


 

Yolcu Bilgilendirme

 

PANDEMİYE YÖNELİK TEDBİRLER KAPSAMINDA BİLGİLENDİRME

Soru:    Havalimanlarında Covid-19 pandemisine karşı ne gibi tedbirler alınmıştır?

Cevap: Siz değerli misafirlerimizin yolcuğunuz süresince sağlığını korumak ve kendinizi güvende hissetmeniz için havalimanlarımızda; sosyal mesafe uygulamaları, el dezenfektanları, hijyen, dezenfeksiyon vb. her türlü tedbir alınmıştır. Kendinizin, ailenizin ve diğer yolcular ile çalışanlarımızın sağlığının korunması için bu tedbir ve kurallara eksiksiz uyulması gerekmektedir.

             Düzenli duyurular, posterler, video ekranları ve daha yoğun personel varlığı yoluyla davranış kuralları hakkında yolcular bilgilendirilmektedir. Temizlik sıklıkları artırılmış ve yolcuların bulunduğu tüm alanlarda yüzeyler dezenfekte edilmektedir. Yolculara el dezenfektanı dispanserleri sağlanmıştır.

             Check-in sırasında, güvenlik kontrolü ve yolcu yoğunluğunun yaşanabileceği diğer alanlarda, minimum mesafelere uyulması amacıyla zemin işaretleri kullanılmıştır.  Yolcuların ve çalışanların doğrudan temasta olduğu yerlere ihtiyaç bulunması halinde pleksiglas paneller de kurulmuştur. Sıralarda yığılma oluşmasını önlemek için, tüm yolcuların mümkünse online check-in yapmaları önerilmektedir.

Soru:    Alınan tedbir ve kurallara uyulmamasının sonuçları ne olur?

Cevap: Alınan tedbir ve kurallara uyulmaması halinde sağlığınız tehlikeye girebileceği gibi uçuşunuzun iptal edilmesi dahil olmak üzere cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Soru:    Uçuşlardan sonra karantina uygulaması var mı?

Cevap: Gerek iç hat gerekse de dış hat uçuşlarında sonra semptom göstermemeniz halinde karantina süreci bulunmamakla birlikte uçuştan sonraki 14 gün boyunca kendinizi gözlemlemeniz ve semptom göstermeniz halinde ilgili sağlık otoritelerine başvurmanız önerilir.

Soru:    Havalimanına ulaşımda özel toplu taşıma araçlarında maske kullanma zorunluluğu var mı?

Cevap: Havalimanına ulaşım için özel toplu taşıma araçlarını kullanacak yolcularımızın maske kullanması zorunludur.

Soru:    Havalimanında ve uçuşlarda maske kullanma zorunluluğu var mı?

Cevap: Havalimanını kullanacak yolcularımızın sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu kişisel koruyucu donanımları (tıbbi maske) kullanımı zorunludur.  Uymayan kişiler havalimanı tesislerine ve uçağa kabul edilmez. Uymamakta ısrar edenler uçuştan men edilebilir.

Soru:    Havalimanında ve uçuşlarda eldiven kullanma zorunluluğu var mı?

Cevap: Havalimanlarımızda ve uçuşlarda yolcunun eldiven kullanma zorunluluğu bulunmamakla birlikte eldiven kullanımı önerilmektedir.

Soru:    Havalimanında maske temin edebileceğim noktalar var mı?

Cevap: Havalimanlarımızda maske temin edilebilecek noktalar bulunmamakta olup, sağlınız için çantanızda uçuş sürenize bağlı yedek maskeler bulundurulması ve nemlendikçe değiştirilmesi önerilmektedir.

Soru:    Uçuştan ne kadar önce havalimanında olmalıyım?

Cevap: Havalimanında gerçekleştirilecek olan sağlık ve güvenlik uygulamalarında yoğunluk yaşanabileceğinden iç hat uçuşlarında 2 saat önce dış hat uçuşlarında 4 saat önce havalimanında bulunmanız önerilir.

Soru:    Bagaj kısıtlaması var mı?

Cevap: Uçuşlarda kabin bagajı kabul edilmemekle birlikte kabul edilecek eşyalar; dizüstü bilgisayarı, el çantası, evrak çantası ve bebek eşyaları ile sınırlıdır. Diğer her türlü eşyanın check-in işlemi sırasında bagaja verilmesi gerekmekte olup, bu konuda havayolu kuruluşlarının bilgilendirmelerinin dikkate alınması önerilir.

Soru:    Havalimanına yolcu bırakıp yolcu alabilir miyim? Uçuşum yoksa terminale girebilir miyim?

Cevap: Havalimanına yolcu bırakıp yolcu alabilirsiniz. Ancak, refakatçi zorunluluğu olan yolcularımızın refakatçisi haricinde yolcu olmayanların (karşılayıcı/uğurlayıcı) terminal binalarına girişlerine kesinlikle izin verilmemektedir. Bilet satış, bakım onarım vb. amaçlarla gelen kişilerin durumları ayrıca değerlendirilmekte ve maskesiz kişilerin havalimanı ve tesislerine girişine asla izin verilmemektedir.

Soru:    Kişisel bilgilerim isteniyor mu?

Cevap: Havayolunu kullanacak yolculardan COVID-19 ile ilgili kişisel bilgiler Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere istenebilir. Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanır ve uçuşuna izin verilmez. Hava yolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve iletişim bilgileri de talep edilebilir.

Soru:    Havalimanında vücut sıcaklık ölçümleri uygulanıyor mu?

Cevap: Havalimanında termal kamera ve/veya temassız ısıölçer ile yolculara vücut sıcaklık ölçümleri uygulanmaktadır.

Soru:    Vücut sıcaklık ölçümüm yüksek çıkarsa ne olur?

Cevap: Havalimanında belirli noktalarda uygulanan taramalardan geçemeyen veya öksürük, solunum sıkıntısı vb. semptom gösteren yolcularımız tedbirler eşliğinde Havalimanı Sağlık Birimine yönlendirilir ve Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu COVID-19 Rehberine göre işlem başlatılır.

Soru:    Uçuştan sonra bir yolcunun enfekte olduğundan şüphelenilirse ne olur?

Cevap: Uçuştan sonra bir yolcunun enfeksiyon kaptığından şüpheleniliyorsa, sorumlu sağlık yetkilileri havayolunu bilgilendirir. Havayolu, yolcuların iletişim bilgilerini sağlık otoritesine iletmekle yükümlüdür. Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu COVID-19 Rehberine göre işlem başlatılır. Bu veriler, ilgili kişinin sırasını ve öndeki iki sıra ile arkadaki iki sıraya oturan yolcuların verilerini kapsar.

Soru:    Bu hastalığı geçirdim. Havayolu ile seyahat edebilir miyim?

Cevap: Sağlık Bakanlığınca havayolu seyahatine uygun olmadığı belirlenen ve havayollarına bilişim sistemleri üzerinden bildirilen yolcular havayolunu kullanamamakla birlikte diğer yolcular için risk oluşturmadığınızın ispatı halinde havayolunu kullanabilirsiniz.

Soru:    Havalimanı güvenlik kontrolünde ne yapmam gerekli?

Cevap: Sosyal mesafenizi koruyun. Sinyal vermemek ve elle arama uygulamasına yol açmamak için kontrollere hazırlanın ve görevlilerin talimatlarına uyun.

Soru:    El dezenfektanlarını, jellerini havalimanı güvenliğinden geçirebilir miyim?

Cevap: Şişe boyutu 100 ml'nin altında olduğu sürece ve diğer sıvılarınızla birlikte kapalı, şeffaf bir plastik torbada olduğu sürece, el dezenfektanlarını, jellerinizi el bagajınızla havaalanı güvenliğinden geçirebilirsiniz. Bu çanta el bagajınızdan çıkarılmalı ve tepsiye ayrı olarak yerleştirilmelidir. Yanlışlıkla başka bir sıvı taşımadığınızdan emin olmak için lütfen güvenlikten geçmeden önce çantalarınızı ve ceplerinizi dikkatlice kontrol ediniz. 

Soru:    El dezenfektanlarını, jelini el bagajına koyabilir miyim?

Cevap: Evet, havayolunuzun bagaj hakkına ve bagaj kısıtlamalarına tabi olarak el dezenfektanlarını, jelini el bagajınıza koyabilirsiniz.

Soru:    El bagajıma antibakteriyel mendil alabilir miyim?

Cevap: Evet alabilirsiniz. Antibakteriyel mendiller sıvı olarak kabul edilmez ve el çantanıza alabilirsiniz.

Soru:    Yolcuların gerekli mesafeyi korumasını sağlamak için ne yapılıyor?

Cevap: Terminallerde, yolcuların birbirlerine olan mesafelerini korumak havalimanı tarafından birçok şekilde teşvik edilmektedir. Bilgi standlarına, check-in kontuarlarına ve güvenlik kontrol noktalarına uygun zemin işaretleri ve bariyer bandı takılmıştır. Türkçe ve İngilizce rutin ilanlar, posterler ve video ekranları yolcuları mesafe kuralları hakkında bilgilendirmektedir. Havalimanı çalışanları sahada yeterli mesafeleri gözetmekte ve yolcuları bu konuda uyarmaktadır. Ayrıca kapılar veya bagaj konveyörlerinde, yolcuları mümkün olduğunca fazla alana dağıtmak için yolcu akışlarını eşitlemeye özen göstermektedir.

Soru:    Havalimanındaki mağazalar, restoranlar ve dinlenme salonları açık mı?

Cevap: Bazı kısıtlamalar ve tedbirler uygulanmakla birlikte söz konusu hizmetler verilmeye başlanmıştır.

Soru:    Havalimanı terminal içindeki ibadethaneler açık mı?

Cevap: Hayır. Sağlık Bakanlığının uyguladığı tedbirler kapsamında kapalı alanlardaki ibadethaneler ikinci bir talimata kadar kullanılmamaktadır.

Soru:    Terminal binalarındaki wc ve bebek bakım odaları açık mı?

Cevap: Söz konusu alanlarda sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri alınmış olup, kullanıma açıktır.


 
İYİ BİR YOLCULUK GEÇİRMENİZ TEMENNİSİYLE
Güvenlikle İlgili Aşağıdaki Hususlara Dikkatinizi Çekmek İstiyoruz:
 • 1- Güvenlik bir zincir olarak kabul edilirse bu zincirin en güçlü halkası havayolunu kullananlardır. Yani sizlersiniz!
 • 2- Bagajınızı kendiniz hazırlamadıysanız veya bagajınız kendi gözetiminiz altında havalimanına gelmedi ise, bunu güvenlik personeline bildiriniz.
 • 3- Kontrol noktalarından geçerken, terminal ve uçak içinde başkalarının şüpheli davranışları dikkatinizi çekerse, bunu güvenlik personeline bildiriniz.
 • 4- Uçak boşaltılırken birilerinin bagaj, cep telefonu, paket gibi şahsi eşyalarını uçakta bıraktığını görürseniz kabin personeline bunu bildiriniz.
 • 5- Check-in esnasında başkaları kilo, vs gibi sebeplerle size bagaj, paket vermek isterse kabul etmeyiniz.
 • 6- Güvenlik personelinin, güvenlikle ilgili yönlendirmelerinin herkesin iyiliği için olduğunu unutmadan onlara yardımcı olunuz.
 • 7- Havalimanlarımıza/Uçaklarımıza yapılacak yasadışı müdahale eylemlerinin ülkemizi her açıdan olumsuz etkileyeceğini unutmayınız.
 • 8- Havayolu ulaşımının ülkemize kan pompalayan damarları olarak değerlendirilerek, buralara yönelik yasadışı bir faaliyet gerçekleştirmek isteyenlerin bu sisteme nüfuz etmek, darbe vurmak için çalışacaklarını ve bu amaç için sizlerin iyi niyetinizi kullanmak isteyeceklerini unutmayınız.
 • 9- Havalimanlarındaki dikkatinizi çeken her türlü şüpheli olayı havalimanı içindeki Mülki İdare Amirliği`nce belirli noktalara konmuş ya da çalışanlarca kullanılan dahili telefonları kullanmak suretiyle 111/1111 dahili telefonlara bildirebilirsiniz.
 • 10- Uçakta ve Steril Alanlarda Bulundurulması Yasaklı Maddeler ile ilgili havayolu şirketlerinden bilgi talep ediniz ya da web sayfasından bilgi temin ediniz.

Havalimanı Güvenlik Kontrol Noktasından Hızlı Geçebilmeniz ve Beklemeye Sebep Olmamanız İçin;
 • a- Üzerinizde bulunan tüm metalleri (kemer, saat, bozuk para, sigara, çakmak, cep telefonu, vb) palto/pardesü, manto, ceket ile birlikte kontrol noktasında bulunan plastik kaplara koyarak x-raydan geçişini sağlayınız.
 • b- Yanınızda bulunan bagajlarınızı, varsa laptop gibi elektrikli/elektronik aletleri muhafazasından/çantasından çıkarmak suretiyle her ikisini de ayrı ayrı kontrol edilmek üzere x-ray cihazının bandına yerleştiriniz.
 • c- Kontrol Noktasında ilk görevli olan Yönlendirme görevlisinin ikazına mahal vermeden kontrol noktası önünde sıraya geçiniz ve yukarıda belirtilen hususları hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için hazır olunuz.
 • d- Bir önceki yolcunun işlemleri bitmeden kırmızı çizgiyi geçmeyiniz.
 • e- Kapı Tipi Metal Arama Dedektöründen sinyal gelmesi durumunda, üzerinizde metal olup olmadığını kontrol ederek tekrar cihaz içinden geçiniz, tekrar sinyal gelmesi durumunda güvenlik görevlilerinin talimatına göre hareket ediniz.
 • f- Altın, para gibi değerli madde taşıyor iseniz bunu güvenlik görevlilerine önceden bildirin, arama kabinlerinde aranmanızı sağlayın.
 • g- X-Ray cihazlarının ışını sadece profesyonel sinema filmlerine zarar vermektedir, bu tür filmi olanların elle kontrol yapılabilmesi için havalimanı kontrol noktalarına şarj çadırı ile gelmesi gerekmektedir.
 • h- Güvenlik cihazlarının sağlık standartlarını karşılanmakta ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından izin verilmekte ve belli sürelerde de denetlemeleri yapılmaktadır.
 • i- Güvenlik Kontrollerinden çeşitli gerekçelerle muafiyet talep etmeyiniz, güvenlik kontrolleri hepimiz içindir.
 • j- Havalimanlarına silah, patlayıcı, silah taklitleri, oyuncaklar, vs.

gibi yasadışı müdahale eylemlerinde kullanılabilecek herhangi bir şeyle girilemez, üzerinde bu tür eşyası olan yolcularımızın bunu kontrol noktalarına bildirmesi gerekmektedir.
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü